Ruská kaligrafia

02.02.2024

Keďže s ruštinou pracujem už dlhé roky, dá sa povedať desaťročia, tak akosi prirodzene vyplynulo, že spojím svoju lásku ku kaligrafii a znalosti ruštiny. Ruská kaligrafia písaná azbukou je rovnako krásna a jedinečná, ako naša kaligrafia písaná latinkou. Fonty písma sú úplne rovnaké, ako u nás, tak aj v ruskom jazyku. Navyše, uchvátila ma staroslovanská ruská VJAZ, ktorú sa momentálne učím u ruských majstrov a po čase vám rada ponúknem možnosť učiť sa ju u mňa. 

Staroslovanská ruská VJAZ

je veľmi stará technika písania - viazania písma. Text sa píše v celku, bez medzier, čiarok a bodiek na konci vety a pritom zväzujeme dve až tri písmenká do jedného. Máme tu isté postupy a pravidlá, ako vjaz písať a hlavne ako ju čítať. Ruskí kaligrafi tvrdia, že len 5% Rusov vie túto vjaz čítať. Staroslovanská vvjaz sa používala hlavne v nábožných textoch a knihách. Moderná vjaz prechádza renesanciou a víta sa každý nový prvok v tejto kaligrafii. Je nádherná pri tvorbe citátov, viet, je plastická, dobre sa formuje. Krásne ukáže ako dekoratívny lem na stránke. Písmo je jednofarebné, rovnako aj celý text. 

staroslovanská ruská VJAZ

Moje prvé pokusy

Vjaz môžete písať čímkoľvek, čo vám vyhovuje. Ideálne začať s obyčajnou ceruzkou, môžete použiť klasické fixky, štetcové brush peny, ploché štetce, zrezané perá,.... Ide o to, aby sa vám písalo a tvorilo pohodlne. Na to, aby ste vytvorili text, potrebujete aspoň základnú znalosť ruštiny a dobrú priestorovú predstavivosť. Ja vnímam vjaz ako hru, niečo ako písmenkové sudoku, či lego. Je to proste logická skladačka a vy sa s textom pekne zahráte. A niekedy aj zapotíte :-)) 

Tvorba mojich prvých prác